- A scrapbooknak háromféle fő megvalósulási formája létezik. A hagyományos scrapbooking, amelyet valós, kézzel fogható alapanyagokból állítanak össze készítőik: speciális albumpapírok és hozzávalók segítségével.
- A digitális scrapbooking, melyet a számítógépen, képszerkesztő program segítségével, fájlformátumban hoznak létre alkotóik, amelyek aztán előhívva, vagy fotókönyv formájában ölthetnek testet.
- A scrapbooking harmadik típusa az úgynevezett hibrid scrapbooking. Ehhez a technikához digitális hozzávalók és hagyományos hozzávalók egyaránt felhasználásra kerülnek. Szigorú értelemben ide sorolunk ma már mindent, ami olyan összeállítás, amelyet a modern technika segítségével gyártott kiegészítőket, házilag nyomtatott feliratokkal ellátott fotókat, díszítőelemeket és képaláírásokat tartalmaz.
Méret tekintetében az angolszász szabvány szerint háromféle fő előfordulása létezik. E szerint különböztetjük meg a scrapbookpapírokat, papírtömböket és a gyári tasakos albumok tasakjait is:
- 12″ x 12″ inch = 30,5 x 30,5 cm
- 8″ x 8″ inch = 20,3 cm x 20,3 cm (megközelítőleg)
- 6″ x 6″ inch = 15,2 cm x 15,2 cm (megközelítőleg)
- Albumoldal: A scrapbookozás alfája. A kezdő scrapbookos legelőször egy albumoldalon próbálja ki magát, amelyeket aztán albumba gyűjthet.
- Albumok: Az albumoldalak tárolására szolgáló gyűjtőmappák, illetve fix lapokból álló gyűrűs vagy fűzött albumok. Létezik tasakos változata, amelyben a műanyag tasakokba csúsztathatóak be az elkészült oldalak – így védve őket a portól és a szennyeződésektől. De, készíthetünk fix oldalas füzetekbe is scrapbookokat.
- Minialbum: Apró albumok, amelyek vagy egy kész albumalapra vagy saját kezűleg készített alapra készülnek.
- Ajándékkártya: A képeslapokhoz hasonló funkciót betöltő kártyák, speciális, csomagcímkét idéző formátumban. Tag-ként is szoktuk emlegetni, az angol tag=címke szó nyomán.
- Falidíszek: Scrapbooktechnikával összeállított szobadíszek vagy falidíszek. Képkeretbe foglalt scrapbookalkotások, feldíszített betűk, monogramok, függődíszek, átalakított óralapok – akár gyerekszobába, akár a lakás bármely pontjára.
- Ajándéktárgyak: CD-tartók, fényképtartók, receptgyűjtők, naptárak – különleges ajándéktárgyak, amelyek sosem kerülnek majd a dobozok mélyére.
A felhasználói igények változása új trendeket teremtett a scrapbookalbumok készítése terén is. Jelenleg beszélhetünk:
- Olyan gyári előállítású albumokról, melyek osztatlan, nagy fóliatasakokat tartalmaznak, s amelybe kész scrapbookösszeállításokat csúsztathatunk egymásnak háttal. Így állnak össze az albumok. Ezek különböző kötésűek lehetnek (post-bound és gyűrűs albumok). A videóban én ún. post-bound kötésű, azaz speciális csavarral ellátott albumot lapozgatok.
- Zsebes scrapbookról (angolul pocket scrapbook vagy Project Life-rendszerű albumok), amelyek osztott fóliatasakokat tartalmaznak, s az egyes zsebekbe külön-külön kerülnek bele az oldalanként egy történethez tartozó mini összeállítások, fotók képaláírások. Kötésük megegyezik az előbbivel (post-bound és gyűrűs).
- Saját készítésű, házilag gyártott alapra készített minialbumokról.
Nagyon jó volt ez a lecke is! Olvasás közben elgondolkoztam egy kicsit:
Amikor egy oldalt készítünk sokkal nagyobb felületünk van, mint amikor egy minialbumot készítünk. Az oldal készítésnél sokkal többet tudunk rétegezni, szellősebb az egész. A minialbumnál adott egy gyári, vagy saját készítésű album alap. Az oldalait először be kell borítani színes, vagy egyszínű kartonnal, aztán jöhet 1-2 réteg, a kép alátétek a képekkel, a díszek és a többi apróság.. Túl sok nem lehet, mert nem csukódik össze az album. Jól gondolom? Te milyen vastagságú papírt javasolsz az első borításhoz és aztán a rétegekhez és a képek keretezéséhez?
Jó a kérdés, köszönöm! Minialbumoknál sok múlik a fűzésen. Pl. a gyűrűs albumoknál sokszor előjön az a nehézség, hogy a sok rétegtől a végére túl vastag lesz az album az eredeti, gyári gyűrűhöz és nagyobb gyűrűre van szükség ahhoz, hogy ne „kacsacsőrű” legyen az albumunk. Ez pl. egy megoldás. A saját kötésű albumoknál 0,8-1,2 cm-t is hagyhatunk az egyes oldalak közti távolságra, hogy rétegek ide vagy oda, mégis szép, „könyv formájú” maradjon a végére az album.
Én sokszor azt szoktam javasolni, hogy a chipboard vagy papírmasé albumoknál csak a borítókhoz használjuk fel a vastag alaplapokat, és a belső lapokhoz inkább karton vagy scrapbookpapír alapot használjunk. Így nem lesznek annyira vastagok a belső lapok, és nem lesz megkötve a kezünk, ha bátran szeretnénk díszíteni. Attól nem kell félni, hogy nyeklik-nyaklik majd az album oldala, hiszen a több réteg papír, és a fényképek kellőképpen megtámasztják majd mindkét oldal felől egymást.
De, kérdésedre is válaszolva, pl. kötött, könyvszerű albumoknál, amikor bevonok egy borítót, akkor általában scrapbookpapírt vagy textíliát (de többen szeretik a könyvkötéshez használt műbőrt) használok, mert a karton könnyen törhet, amikor bevonja az ember a borítót. Bár, a gerinchez használtam már kartont. De van úgy, hogy nem vonom be, mert mondjuk gyűrűs kötésű az album, hanem csak egyszerűen a felületére ragasztok egy pontosan ugyanakkora papírdarabot. Ilyenkor mindegy, végül is, hogy milyen vastag a papír, amit a bevonáshoz használok. Utána pedig már scrapbookpapírokból (ezek 150-180 g körül szoktak lenni) és 220g-os strukturált felületű, egyszínű kartonokból építem fel a kompozíciót.
A belső lapokhoz pedig egyszínű kartont is szoktam használni alapként, meg, scrapbookpapírt is. Többször volt olyan is, hogy az album oldalaira kerülő összeállításokat először külön elkészítettem, majd a chipboard vagy harmonika albumalap széleit befestettem akrilfestékkel, így a kikandikáló szélek pont olyan színűek voltak, ami passzolt az album egész színvilágához.
Sikerült válaszolnom a kérdésedre?
Köszönöm! Nagy segítség a válaszod! Az az igazság, hogy én még csak harmonikára tehető lapokból készítettem albumot. A többi lehetőséget nem ismerem, de szívesen megtanulnám. Lesz ilyen tanfolyamod? Ezt a módszert is a You Tube-n lestem el, innen, onnan, ahol méreteket is megadtak. Elég nehezen, mert angolul nem tudok, hosszú, hosszú hetek munkája volt.
Kár, hogy képet nem lehet feltenni ide, de ezen a linken https://drive.google.com/drive/folders/0B1chn1dLS1etT1RDT3JtSVFBVmc láthatod, hogy én milyen harmonikás albumról írok. Azt is láthatod, hogy színek, díszítés tekintetében még sokat kell tanulnom. Ennek ellenére mindegyiket szeretem, ahogy Te is írtad, kedves emlékeket idéznek fel.
Márti, ezek nagyon szép munkák!! Ízlésesen és pontosan dolgozol, ez látszik. Figyuz, a díszítés és a saját stílus majd egy idő után megérkezik. Szerintem nagyon jó ez a kezdet!!
Igen, van és lesz is albumkészítős tanfolyamom, köszönöm szépen kérdésedet. Ezekről mindig a Scrapbook Hírlevélben vagy a közösségi oldalakon adok hírt. Itt oldalt, a Linkgyűjtemény-re kattintva tudod megtalálni a lehetőségeket.
Köszönöm! Ismerem, követem ezeket az oldalakat. Reménykedek abban, hogy egy idő után megközelítőleg szép oldalakat fogok tudni én is készíteni.
Igen, persze, biztosan! ♥